SWAP Clone (UNISWAP, PANCAKESWAP, PANGOLIN)

 

Swap nedir?

Swap, finans piyasalarında iki tarafın faiz ödemeleri ve döviz cinsinin karşılıklı değiştirildiği sözleşmelerdir.
Belirli bir zaman diliminde, yükümlülüklere bağlı olarak faiz ödemeleri ve döviz cinsinin karşılıklı değiştirildiği sözleşmelerdir.

Swap işlemlerinde amaç, döviz kurunda yaşanan değişimlerle meydana gelen riski en aza indirgemektir. Bunun sonucunda oynaklıktan kaynaklanan riskin önü alınmıştır.

Swap işlemleri kapsamında; para swapı, faiz swapı ve çapraz döviz swapı işlemleri yapılırlar.

Para swapında taraflar önceden anlaştıkları oran ve koşullarda belli miktardaki para birimlerini değiştirirken, faiz swapında ise gösterge bir anapara tutarı üzerinden farklı faiz oranı esaslarına göre hesaplanan faizlerin iki taraf arasında anlaşılan vadelerde değişimini öngörmektedir.

Token Swap’ın Avantajları Nelerdir?

Token Swap’in sahip olduğu avantajları bir örnek üzerinden anlatmak daha kolay olacaktır. Örneğin elinizde X adında bir kripto para mevcut. Ancak bu kripto para BTC ya da ETH gibi popüler ve hacmi yüksek bir kripto para olmayabilir. Siz bu X koinini, benzer şekilde çok da popüler olmayan bir Y koiniyle değiştirmek isterseniz önünüze çok fazla X-Y işlem çiftini sunan borsa çıkmayacaktır. Yani X ve Y koinini takas etmek, BTC-ETH çiftinde işlem yapmak kadar kolay olmayacaktır. Y koinini almak için X’lerinizi önce itibari para birimlerine (USD, EUR, GBP vb.) ya da BTC, ETH ve USDT gibi popüler kripto para birimlerine çevirmelisiniz. Ancak çevirdikten sonra elinize geçen BTC, ETH ya da USDT ile Y koinini satın alabilirsiniz.

Tabii ki bu süreç sonucunda almak istediğiniz koini elde etmiş oldunuz. Ancak sürecin biraz zorlu olduğu da bir gerçek. Öncelikle birden fazla alım satım işlemi yaptığınız için fazla işlem ücreti ödediniz. Ayrıca kripto para piyasasında volatilite (Fiyat oynaklığı) zaman zaman fazla olmaktadır. Bu da birden fazla alım satım yaptığınız zamanlarda işlemlerinizin zararla sonuçlanabileceği anlamına gelir.

Token Swap hizmeti ise tam da burada devreye giriyor. Token Swap sayesinde sahip olduğunuz X koinini, Y koiniyle direkt olarak takas edebilirsiniz. Böylece işleminizi hızlı bir şekilde gerçekleştirecek ve üstelik birden fazla işlem ücreti ödememiş olacaksınız.

Token Swap’in Geleceği Nasıldır?

Borsalar ve cüzdanlar, Token Swap’in avantajlarını göz önüne alarak değişim işlevleri üzerine yoğunlaşmış durumdalar. Kullanıcılara hız, düşük ücret ve kolaylık sağlayan Token Swap hizmetinin gelecekte daha fazla kullanılması sürpriz olmayacaktır.